Vedomý odpočinok alebo viete naozaj „vypnúť“?
18/12/2023Okolo Vianoc je to pre väčšinu z nás veľmi hektické. Ani v tejto dobe však nezabúdajte na odpočinok. A nemáme teraz na mysli len tak „hodiť nohy na stôl“ s krabicou cukroviniek a nabrané kilá následne vypotiť v posilňovni. Naozajstný, vedomý odpočinok je skôr o nastavení mysle. Poradíme vám, ako sa to naučiť.
Vedieť tak vypnúť…
„Vedomý odpočinok je dôležitý, oddýchnuté telo a myseľ podávajú dobrý výkon, človek by mal telo počúvať.“ povedal Daniel Gamrot. A mal pravdu. Avšak pre mnohých z nás to nemusí byť úplne ľahké. Teda, ak sme unavení fyzicky, ideme si jednoducho o niečo skôr ľahnúť a dúfame, že sa ráno prebudíme zase svieži. Lenže keď sme unavení psychicky, či už mentálne, alebo emocionálne, máme tendenciu to prehliadať. A tým si bohužiaľ dláždime cestu do pekiel.
Naučte sa vnímať sami seba
Má to jeden veľký benefit – keď začnete byť sami k sebe vnímaví, ľahšie potom rozpoznáte, že už je toho na vás veľa. A že si potrebujete nejakým spôsobom dobiť baterky, aby ste nemuseli brať z rezerv. Vypnite televíziu, rádio aj počítač, telefón si dajte do tichého režimu a venujte sa pár minút len sami sebe. Pokojne si postavte k oknu a len tak sa pozerajte von. Alebo sa pohodlne uvelebte na gauč a vnímajte štruktúru múru za ním. Toto nie je lenivosť, toto je odpočinok!
Nebaví? Nevadí
Keď už sme pri tom vnímaní seba samého, pamätajte, že je dôležité nájsť si takú formu odpočinku, ktorá vám bude vyhovovať. Že vaša kamarátka každý večer pol hodiny medituje pri relaxačnej hudbe, ale vás to nebaví? Nájdite si niečo iné. Niečo, čo by dosť možno nebavilo vašu kamarátku, ale pre vás to bude to pravé orechové. Pretože ak sa budete do niečoho nútiť, potom si pri tom pravdepodobne veľmi neoddýchnete. Takže hľadajte, skúšajte, experimentujte.
Začnite malými krôčikmi
Čím viac času si nájdete sami pre seba, tým lepšie. Ak ale viete, že si do svojho každodenného rozvrhu nezvládnete včleniť pravidelnú „30-minútovku“, potom sa zbytočne nestresujte. Začnite s 5 minútami každý deň. Stále je to viac ako nič. A ak pri tom vydržíte napríklad dva tri týždne, vo výsledku toho pre seba možno urobíte viac ako za predchádzajúcich niekoľko mesiacov.
Buďte jednoducho tu a teraz
Čo sa budeme rozprávať, väčšinu času trávime tým, že v hlavne analyzujeme minulosť alebo si vytvárame predstavy o budúcnosti. A práve tak nám uniká to podstatné: prítomnosť. V stave „tu a teraz“ sa väčšinou zdá, že je všetko lepšie. Každému k tomu samozrejme pomáha niečo iné. Niekto sa úplne sprítomní pri cvičení jogy, niekto pri počúvaní hudby a niekomu zase vyhovujú riadené meditácie. Má to však jedno spoločné, a síce to, že si uvedomíte sami seba, upokojíte myseľ a dostanete sa do odpočinkového režimu.
Hlavne nezabudnite dýchať
Zdá to až hlúpo jednoduché, že? Pritom práve niečo také obyčajné, ako je vedomé hlboké dýchanie, so sebou prináša množstvo benefitov. Okrem iného posilňuje pocit pokoja, znižuje úroveň stresu a pomáha zmierniť úzkosť. A ako na to? Nehľadajte v tom žiadne zložitosti a riaďte sa jednoduchým pravidlom: výdych je dôležitejší ako nádych. V praxi to potom znamená, že by ste mali vydychovať dlhšiu dobu, než sa nadýchujete. Takže už žiadne výhovorky, že nemáte čas – relaxovať tým, že sa sústredíte na svoj dych, zvládnete aj počas cesty do práce.
A že to nejde hneď?
Je úplne prirodzené, že nám nejde všetko hneď. Každý nový návyk potrebuje čas, aby sme si ho poriadne osvojili. Podľa odborníkov to trvá zhruba 21 dní. Tri týždne sa môžu javiť ako pomerne krátka doba, ale môžu veľmi zásadne zmeniť celý váš život. Spočiatku môže byť ťažké sa prinútiť, dokonca vám môže pripadať otravné, že pre seba „musíte“ niečo robiť. Ale ako pôjde čas, nový zvyk sa pre vás stane úplnou samozrejmosťou.