Suchá vs. dehydratovaná pleť
08/11/2024Je to celkom jednoduché. Zatiaľ čo dehydratovaná pleť postráda vlhkosť, tej suchej zase chýba dostatok prirodzeného mazu. Ako spoznať, čo práve vaša pleť potrebuje, a ako sa o ňu následne starať?
Čo vašej pleti chýba?
Ľudia si často myslia, že majú suchú pleť, avšak v skutočnosti to tak vôbec byť nemusí. Keď sa povie „suchá pleť“ hovoríme o dlhodobom (celoživotnom) stave pleti, ktorý býva daný geneticky. .Produkuje dostatok mazu. Dehydratácia je naopak krátkodobý stav, kedy pleť bojuje s nedostatkom hydratácie. týkať ako pleti suchej, tak mastnej a dá sa veľmi ľahko ovplyvniť vhodnou starostlivosťou. Častou príčinou dehydratácie sú zmeny počasia, hormonálne vplyvy či klimatizované priestory.
Suchú a dehydratovanú pleť sprevádza jeden rovnaký rys, a tým je suchosť. V čom sa ale od seba tieto dva stavy nezameniteľne líšia?
Suchá pleť:
- sprevádza vás po celý život
- postráda prirodzený maz
- je hrubá na dotyk, môže šupinatieť
- býva náchylnejšia na tvorbu vrások
- ľahko sa podráždi alebo začervenie
- býva spojená aj so suchou pokožku tela
Dehydratovaná pleť:
- vyskytuje sa iba krátkodobo
- nemá dostatok vody (vlhkosti)
- vyzerá celkovo mdle a unavene
- niekedy sa zároveň nadmerne mastia
- môže sa objaviť pri akomkoľvek type pleti
Nepodceňujte čistenie
Než sa vrhnete na akúkoľvek ďalšiu starostlivosť, musí byť pleť starostlivo odlíčená, vyčistená a zbavená odumretých kožných buniek. Čistiaci pleťový olej Vemel, V ktorého zložení sa okrem extraktov z malín a plodov šípku nachádza aj hroznový a kaméliový olej. Účinne odstraňuje aj vodeodolný make-up a zvyšky SPF, upokojuje pleť a zanecháva ju nielen perfektne čistú, ale aj hladkú a sviežu. Je vhodný aj pre veľmi citlivú a ekzematickú pleť, ostatne ako všetky produkty od značky Vemel.
Tip: Skúste ako druhý krok použiť Pleťové sérum Vemel, ktoré chránia pleť pred voľnými radikálmi, ale aj modrým svetlom, stimuluje produkciu kolagénu a uzamyká v pleti vlhkosť.
Čo potrebuje suchá pleť
Suchej pleti chýba prirodzený maz. Preto sú pre ňu skvelé hutnejšie krémy/balzamy, ale aj rôzne rastlinné maslá a oleje, ktoré jej dodajú potrebné lipidy. Také bambucké maslo nerafinované má však dosť špecifickú vôňu, preto je lepšie voliť dezodorované (zbavené arómy). Obsahuje ho napríklad Multifunkčný balzam Vemel, a síce v kombinácii s harmančekom, nechtíkom alebo upokojujúcim extraktom z arktického ovsa. Je výborný ako nočná intenzívna starostlivosť, vyživuje aj extrémne suchú pleť, regeneruje ju a zanecháva ju jemnú.
Na suchú pleť sa ďalej hodí aj jojobový, mandľový či moringový olej. Prvý spomínaný nájdete v príjemne voňavom Nektáru z nechtíka lekárskeho od tej istej značky. Konkrétne v kombinácii s výťažkom z nechtíka či organickým olejom z brusnicových semienok. Vďaka tomuto zloženiu zmierňuje suchosť, udržuje pleť zvlhčenú a navracia jej prirodzenú pružnosť bez rizika podráždenia.
Ako si poradiť s dehydratáciou
Dehydratovaná pleť zase potrebuje dodať najmä vlhkosť. A to ako vo forme dostatočného pitného režimu, tak v podaní hydratačnej kozmetiky. Voľbu číslo jedna predstavujú produkty na vodnej báze – môže ísť napríklad o nejaký ľahký krém, gél či hydratačné sérum. Ideálne s obsahom kyseliny hyalurónovej alebo šťavy z Aloe vera.
Ľahký pleťový hydratačný krém Retreatment Botanics obsahuje práve kyselinu hyalurónovú, a to spoločne s mnohými ďalšími aktívnymi látkami. Pleť intenzívne hydratuje, dodáva jej žiarivý vzhľad a súčasne reguluje tvorbu mazu. vera potom nájdete v Pleťovom anti-age sére Maremma Officinalis. Neobsahuje ani kvapku oleja, zvlhčuje pleť a zabraňuje jej ďalšej dehydratácii.