Chladivy-gel-na-svaly-Muscle-Ease-3

Obalové materiály v kozmetike

06/09/2023 0 Od admin

Že obal predáva, to je starý známy fakt. Pátrali ste ale niekedy po tom, z akého materiálu je vyrobený obal vášho obľúbeného pleťového krému alebo séra? V drvivej väčšine je to stále klasický plast, ale pribúda firiem, ktoré svoje výrobky balia do skla, hliníka či „zeleného“ polyetylénu. Aké majú jednotlivé materiály prednosti? A prináša so sebou aj nejaké nevýhody?

Prečo na obale tak záleží

Obal samozrejme plní ochrannú či manipulačnú funkciu a zároveň má za úlohu zaujať zákazníka, teda byť pekný na pohľad. Ďalej by mal nás mal informovať o značke a jej hodnotách alebo odlišovať produkt od konkurencie (napr. použitý materiál, ikonický tvar a pod.). V neposlednom rade treba pamätať aj na tzv. spotrebnú funkciu, teda na to, aby sa dal výrobok ľahko používať. A ako je to s jednotlivými materiálmi, ktoré sa v kozmetike používajú? Tomu sa pozrieme na zúbok v nasledujúcich odsekoch.

Plastové kozmetické obaly

Plasty sú v kozmetike stále najpoužívanejším obalovým materiálom, a to hneď z viacerých dôvodov. Môžu mať všelijaké tvary aj farby a zároveň nie sú na obstaranie nijako drahé, takže pre výrobcov nepredstavujú nijako závratnú investíciu. Ich prednosťou je aj nízka váha a odolnosť voči rozbitiu. Plasty ale na druhú stranu ľahko prijímajú pachy, nedajú sa opakované použiť, a aj ich recyklácia je značne obmedzená – na rozdiel od takého skla ich možno recyklovať iba niekoľkokrát.

„Zelený“ polyetylén

Polyetylén je štandardne vyrábaný z ropy, avšak v súčasnej dobe už ho možno získavať aj z obnoviteľného organického materiálu – cukrovej trstiny, presnejšie z odpadu, ktorý vzniká po jej spracovaní pri výrobe cukru. „Zelený“ polyetylén je rovnako odolný ako konvenčný plast a neobsahuje látky ako ftaláty, BHA či GMO. Je nielen 100% recyklovateľný, ale aj biologicky rozložiteľný a zároveň oveľa šetrnejší k životnému prostrediu, pretože pri jeho výrobe dochádza k výrazne nižšej produkcii CO2.

Kompostovateľné obaly

Zaujímavou, a predovšetkým k prírode šetrnou novinkou sú kompostovateľné vrecká, ktoré ako vôbec prvé začala používať značka PROVERB. Podobné obaly sa síce používali už skôr, ale až v PROVERB ich vyrobili tak, aby v nich mohli okrem práškových produktov byť aj sprchové gély či krémy. Tieto vrecká na čisto rastlinnej báze, ktoré možno bez preháňania označiť za revolučné, sú vyrobené z drevenej buničiny a môžete ich s kľudom kompostovať aj doma.

Hliníkové tuby a tégliky

Hliník, ktorý neprepúšťa svetlo, má oproti klasickému plastu tú výhodu, že sa dá nielen opakovane používať, ale aj bez problémov recyklovať. Je ľahší ako sklo, a dokonca aj plast, odolný voči rozbitiu, nekoroduje (takže je vhodný aj pre produkty na vodnej báze) a oproti sklu nie je na obstaranie až tak drahý. Veľkou prednosťou hliníkových obalov je tiež ich estetickosť – produkty do nich zabalené vyzerajú naozaj pekne. Medzi nevýhody hliníkových obalov patrí snáď iba obmedzený výber, čo ich tvarov týka.

Sklenené obaly na kozmetiku

Sklo je čo do ekológie materiál číslo jeden – dá sa stále dookola recyklovať (rozdiel medzi recyklovaným a novo vyrobeným sklom nespoznáte) aj opakovane plniť, veľmi ľahko sa vyvaruje, a ešte navyše je odolný voči poškriabaniu, zažltnutiu či ošúchaniu ani neprijíma pachy. A čo sa budeme rozprávať, kozmetika do neho balená pôsobí naozaj luxusným dojmom. Sklo má však tú nevýhodu, že je rozbitné, takže to chce opatrnosť pri manipulácii, váži viac ako plast alebo hliník, a ak je číre, tak navyše prepúšťa svetlo – toto sa dá ale ľahko vyriešiť tým, že výrobca zvolí napr. hnedé alebo tmavo modré sklo.

Kozmetika v papieri

Niektoré produkty, ktoré majú tuhú a koncentrovanú receptúru (napr. tuhý šampón, mydlo, balzam na pery, tuhý dezodorant) môžu byť balené do recyklovateľných kartónových obalov. Tieto obaly sú nielen ohľaduplné voči životnému prostrediu, ale ich prednosťou je aj veľmi nízka váha. Bohužiaľ sú ale pre výrobcov pomerne nákladné čo do obstarávacej ceny a zároveň nie sú práve veľmi odolné, čo môže byť nevýhodou najmä pri cestovaní.