(Mikro)plasty – nejen kosmetický problém_1

(Mikro)plasty – nielen kozmetický problém

09/01/2024 Vypnuté Od admin

Oceány a moria zaberajú viac ako 70% povrchu Zeme, sú domovom pre mnoho zvierat a zdrojom obživy pre veľa ľudí. Podľa uskutočnených štúdií v nich však dnes okrem rýb pláva aj viac ako 150 miliónov ton plastov. Aké to má dôsledky? A čo sa dá urobiť pre to, aby sa situácia zlepšila?

Plast, problematický odpad č. 1

Ešte nedávno sa tvrdilo, že sa každý rok dostane do oceánov minimálne 8 miliónov ton odpadu. Štúdie poslednej doby však ukazujú, že toto množstvo môže byť reálne oveľa vyššie a dosahovať až 14 miliónov ton ročne. Čo je množstvo, ktoré zodpovedá 200 miliardám plastových fliaš. Plast pritom nie je len estetickým problémom – má na svedomí nespočetné množstvo vtákov, cicavcov i rýb. Podľa niektorých odhadov hrozí, že ak ako ľudia nezmeníme svoje správanie, bude v oceánoch do roku 2050 plávať viac plastov ako rýb.

Kde sa tie plasty v moriach berú

Samozrejme, plastový odpad sa do morí môže dostať počas prírodnej katastrofy – to je ten „lepší“ variant. Prevažnú väčšinu ale máme na svedomí my ľudia, respektíve naša činnosť na pevnine. Preborníky v tejto oblasti sú ázijské krajiny, v popredí s Čínou. Štúdie ukazujú, že recykláciou prejde iba 9 % všetkých vyprodukovaných plastov. Ďalších 12 % sa spáli a zvyšných 79 % končí… áno, bohužiaľ v oceánoch.

Aký odpad môžete v mori najčastejšie nájsť:

  • guličky z tuby na roll-on dezodorant
  • plastové fľaše, slamky
  • jednorazové nákupné tašky
  • dámske hygienické potreby
  • ohorky cigariet, zapaľovače

Ako znížiť množstvo plastov

Čistenie morí ani recyklácia nie sú dlhodobým riešením. Naopak je potrebné riešiť problém od samotného počiatku, tj nájsť náhradu za plasty na jedno použitie. Európska únia na to ide napríklad úplným zákazom jednorazových plastov, u ktorých je dostupný ekologickejší variant. Jedná sa o plastové príbory, taniere či slamky, ale napríklad aj kozmetické vatové tyčinky. V Českej republike sa zase po vzore ďalších štátov Európy plánuje zavedenie spätného odberu PET fliaš.

Na poli kozmetiky je veľkým bojovníkom za čisté oceány napríklad značka PROVERB. Nielenže vyrába čisté produkty plné organických surovín, ale zároveň je vystavaná na koncepte zero waste. Ponúka doplňovateľné dezodoranty, telové mydlá, ale napríklad aj superfood pleťový olej. Pomerne nedávno, od doby, čo sú na trhu, navyše preklenuli prekrásnych 50 000 ušetrených plastových obalov.

Zdanlivo neviditeľné mikroplasty

More a oceány však najviac zahlcujú plasty, ktoré voľným okom nie sú vidieť. Takzvané mikroplasty. Ide o malé čiastočky s priemerom do 5 milimetrov, ktoré sa veľmi ľahko dostanú aj do pitnej vody. Pýtate sa ako? Stačí vyprať napríklad fleecovú mikinu. Alebo treba použiť telový peeling farebných abrazívnych častíc. Spolu so zvyškami pracieho prostriedku či sprchového gélu tak odídu za vašej kúpeľne aj malinké kúsočky plastu, ktoré čističky odpadových vôd bohužiaľ nedokážu zachytiť. Aspoň zatiaľ.

Vedeli ste, že: Každý človek, aj keď sa snaží mať eko domácnosť, počas jedného roka nevedomky skonzumuje až 50 000 mikroplastových čiastočiek?

Mikroplasty a ich pôvod

Mikroplasty môžu vznikať dvoma cestami. Prvý z nich je postupný mechanický rozpad väčších kusov plastov alebo fragmentácia (sekundárne mikropasty). Druhou možnosťou je ich cielené vyrábanie, ktoré sa týka aj kozmetického priemyslu (primárne mikroplasty). V ktorých produktoch sa s mikroplastmi môžete kosiť? Okrem zubných pást sú to aj všelijaké čistiace produkty, peelingy alebo odličovacie obrúsky a výnimkou nie je ani dekoratívna kozmetika – trblietavé očné tiene, riasenka predlžujúca riasy a pod. Často však nemusí byť na prvý pohľad vidieť a odhalíte ich až v zložení podľa názvov ako polyetén a pod.

Náhrada za kozmetické mikroplasty

Čo sa kozmetiky týka, tam je najľahším riešením nekupovať produkty obsahujúce primárne mikroplasty. Teda konvenčné očné tiene, sprchové gély s trblietavými čiastočkami a pod. Keď nebude dopyt zákazníkov, nebude ani ponuka výrobcov. Peelingové perličky hravo nahradia napríklad biologicky odbúrateľný prach z marhuľových jadier či perlit. Prípadne sa dá rovno používať konjaková huba na čistenie pleti. Namiesto flitrov v očných tieňoch alebo leskoch na pery zase poslúžia rôzne odtiene micy. Príkladom sú minerálne očné tiene alebo trblietavé lesky na pery od Neve Cosmetics. Cesta sa vždy nájde. Stačí len chcieť.