Ako sa správne starať o svoje telo
13/04/2023Že máte jesť zdravo, pravidelne cvičiť a nezabúdať ani na relaxáciu, to pre vás určite nie je žiadnou novinkou. Dnes sa ale zameriame na to, ako sa správne starať o pokožku tela. O pleť sa staráme pravidelne – denne ju čistíme, používame kvalitné krémy či séra a z času na čas si doprajeme aj masku. Ale ruku na srdce, staráte sa patrične aj o pokožku na zvyšku tela?
Prvým krokom je očista
Viete sa správne sprchovať? Áno, pýtame sa vážne. Pokiaľ sa totiž umývate príliš často (viac ako raz denne), používate pri tom až veľmi horúcu vodu a vo vani zdržiavate dlhšie ako päť minút, potom svojej pokožke príliš neprospievate. Ľahko totiž dôjde k tomu, že sa poškodí jej ochranná bariéra – spoznáte to podľa toho, že pokožka pôsobí sucho, je napätá, av niektorých prípadoch aj začervenaná.
Snažte sa teda sprchovať iba raz denne, nastavujte si vlažnú vodu a pobyt vo vani obmedzte na maximálne päť minút. Veľmi nápomocné vám budú šetrné telové šampóny, ktoré nevysušujú pokožku a nenarušujú jej pH. Vyskúšať môžete napríklad sprchový gél Relax voňajúce po bielom pižme a vetiveri. Udržuje pokožku hladkú, pružnú a hydratovanú.
Ako na intímnu hygienu
Kapitola sama pre seba. Starostlivosť o citlivé ženské partie je dôležitá, avšak nie je vhodné pri nej používať klasické mydlo či sprchový gél – môžu negatívne ovplyvniť pH v týchto oblastiach. Vyberajte si radšej umývacie gély určené priamo na intímnu hygienu, ktoré často obsahujú antibakteriálne výťažky či oleje. Nijako nevysušujú pokožku a dokážu vyrovnať pH sliznice aj zmierniť nepríjemné prejavy podráždenia, ako je svrbenie a pod.
Na čo je dobrý peeling
Ak chcete mať pokožku jemnú ako hodváb, potom do svojej kozmetickej rutiny nezabudnite pridať peeling. Ako často ho používať? Ideálne 1–2× do týždňa, a to najmä na oblasti ako päty, kolená alebo lakte. Naneste ho na navlhčenú pokožku, krúživými pohybmi dôkladne premasírujte a na záver opláchnite. Peeling má nielen tú výhodu, že odstráni odumreté bunky, ale zároveň prejasní pokožku a uľahčí vstrebávanie aktívnych látok z krému alebo telového mlieka.
Náš tip: K peelingu môžete použiť aj špeciálne kozmetické pomôcky – či už exfoliačnú rukavicu, alebo peelingovú kefu.
Čas na hydratačné mlieko
Po umytí a prevedení peelingu je ten správny čas na hydratačné telové mlieko či krém. Ideálne by ste to mali stihnúť do troch minút od momentu, keď vyleziete z vane. Pokožka totiž v tento moment dokáže oveľa lepšie vstrebať aktívne látky a zostane ešte vláčnejšia. Konkrétny prípravok voľte podľa toho, aký typ pokožky máte – veľmi suchá ocenia hutnejšiu textúru obsahujúcu včelí vosk či med. Čo hojne spomínajú internetové diskusie, je tiež bambucké maslo. To platí zo multifunkčného pomocníka, ktorý má okrem iného vyživujúce, regeneračné a zjemňujúce účinky, a navyše je vhodné pre celú rodinu.
Do boja s nevítanými dialíčkami
Čo sa celulitídy rovnako ako strií týka, nie je nad prevenciu. Avšak ani v prípade, že ste si na stehnách objavili pár dialíkov, nie je nič stratené. Siahnite po špeciálnej kozmetike, ako je napríklad krém proti celulitíde, ktorý pomáha zmierňovať prejavy „pomarančovej kože“. Nielenže odbúra usadené tukové bunky, ale taktiež podporuje cirkuláciu krvi v problematických partiách, vyhladzuje pokožku a pomáha ich spevňovať a spružňovať.