jak podpořit imunitu na podzim

Ako na jeseň podporiť imunitu

07/11/2023 Vypnuté Od admin

Ak sa chcete cez zimu vyhnúť nádchám, kašľu alebo chrípke, začnite už teraz na jeseň posilňovať svoju imunitu. Pokiaľ budete mať tuhý korienok, bacily a vírusy nebudú mať šancu.

Dbajte na pravidelný pohyb

S príchodom jesene mávame tendenciu zlenivieť. Pritom práve pohybové aktivity sú cestou k tomu, ako si posilniť nielen svaly, ale aj imunitu. Podporujú činnosť obehového systému vrátane bielych krviniek, ktoré sú pre našu obranyschopnosť úplne kľúčové. Vyberte si ale taký šport, ktorý je pre vás dlhodobo udržateľný a ktorý vás bude baviť aj počas chladných dní. Namiesto zdvíhania činiek v posilňovni sa môžete prihlásiť na lekcie jogy alebo treba chodiť denne na polhodinovú prechádzku.

Jedzte dostatok vitamínov

Vyvážený jedálniček je dôležitý po celý rok, ale teraz na jeseň av zime by ste v ňom mali byť ešte dôslednejší. Dbajte na dostatočný prísun ovocia a zeleniny, ale dávajte prednosť ich tepelnej úprave. Ovocie ako jablká či slivky si môžete rozvariť, zeleninu zase upiecť alebo narýchlo orestovať. Skvelé sú tiež poctivé domáce vývary a zabúdať by ste nemali ani na príjem probiotík a prebiotík – k ich výborným zdrojom patrí napríklad kyslá kapusta, kvasená zelenina, kimči alebo kyslé mliečne výrobky.

Siahnite po doplnkoch stravy

Jedným z najlepších prostriedkov na posilnenie imunity je vitamín C, na ktorý sú bohaté tieto kapsule od Apinfiore. Obsahujú kombináciu výťažkov zo šípok a aceroly, ktoré sú prirodzeným zdrojom kyseliny askorbovej, ale aj flavonoidov, trieslovín či karotenoidov. Počas zimy by vám doma nemal chýbať ani olej z tresčej pečene. Je bohatý na vitamíny E, A a D aj omega-3 mastné kyseliny. Najmä vitamín D je nedoceniteľný pri posilňovaní imunitného systému.

Vyskúšajte tiež propolis

Čo na chrapot pri prechladnutí? Vyskúšajte propolisový sprej obohatený o výťažok z echinacey. Vytvára na sliznici ochranný štít, čím uľavuje od suchosti alebo škrabania v krku, a pôsobí tiež proti zápalom, baktériám či vírusom. Využiť ho však môžete aj preventívne v období chrípok, podobne jako propolisové tablety. Tie sú vyrobené iba z prírodných zložiek a vhodné už pre deti od 3 rokov.

Pite bylinkové čaje

Príjemnou cestou, ako sa starať o svoj imunitný systém, sú bylinkové čaje. Vychutnajte si napríklad tento so zázvorom a citrónom. Práve zázvor podporuje nielen trávenie, ale aj činnosť imunitného systému a má súčasne má priaznivý vplyv na funkcie dýchacieho ústrojenstva. Skvele chutí tiež bylinný čaj z kurkumy a bazy čiernej, v ktorom nájdete aj šípok a škoricu. Čierny bez sa radí medzi antioxidanty, podporuje prirodzenú obranyschopnosť a spolu so šípkou pozitívne ovplyvňuje činnosť dýchacieho systému.

Prevoňajte si domov

Vhodne vybrané éterické oleje povzbudia nielen ducha, ale aj telo a zároveň podporia vašu imunitu alebo činnosť dýchacieho ústrojenstva. Vyskúšať môžete napríklad rozmarín, mätu piepornú, šalviu muškátovú alebo tymián. Nakvapkajte si ich do aromalampy či difuzéra, pridajte ich do kúpeľa alebo nimi ovoňte masážny olej. Pri čom však treba dávať pozor, sú éterické oleje v tehotenstve – nie všetky sú pre nastávajúce mamičky vhodné.

Naložte sa do vane so soľou

Prišli ste po náročnom dni večer domov a máte pocit, že na vás niečo lezie? Potom vám príde vhod kúpeľová soľ Yage, ktorú stačí nasypať do vane plnej horúcej vody. Kombinuje soľ z Mŕtveho mora spolu s himalájskou a epsomskou a je obohatená o vzácny turmalín či francúzsky íl, ktoré vyplavuje toxíny z tela. Slaný kúpeľ príjemne prekrví celý váš organizmus a doplní doň minerály, ktoré sú nevyhnutné pre imunitný systém.