Slunce jako (ne)přítel aneb opalujte se bezpečně

Slnko ako (ne)priateľ alebo opaľujte sa bezpečne

26/04/2024 Vypnuté Od admin

Ani ten najlepší samoopaľovací krém nenahradí slnečné lúče. Tie nielenže majú celý rad benefitov pre náš organizmus, ale zároveň prepožičiavajú pokožke príťažlivý bronzový odtieň. Na čo si ale počas opaľovania dávať pozor, aby ste si zbytočne neuškodili?

Slnko je pre nás dôležité

O rizikách nadmerného opaľovania toho bolo napísané už veľa. A veľa ľudí tak nadobudlo dojem, že by slnko mali považovať za úhlavného nepriateľa. O čom sa ale naopak hovorí menej, je to, že pre nás slnečné lúče majú mnoho prínosov. Sú nepostrádateľné pre tvorbu vitamínu D aj serotonínu – hormónu dobrej nálady – a podporujú lepší spánok. O slnečnom žiarení už sa dnes ale vie aj to, že znižuje krvný tlak a zlepšuje kognitívne funkcie či stav pokožky pri akné alebo lupienke. A ako ukazujú moderné výskumy, dostatočná hladina vitamínu D, ktorý sa tvorí práve zo slnečného žiarenia, sa podieľa na ochrane tela pred vznikom nádorov.

Koľko slniečka potrebujeme

Je to podobné ako so spánkom, príjmom potravy alebo pitným režimom. Slnečnému žiareniu by ste sa mali v ideálnom prípade vystavovať denne. Ale všetko s mierou. Všeobecne ale platí, že by ste na priamom slnku mali bez opaľovacieho krému stráviť 5–15 minút, a to minimálne trikrát týždenne. To sa týka letných mesiacov. Počas chladného obdobia túto dobu môžete samozrejme predĺžiť, pretože vám v našich zemepisných šírkach nehrozí spálenie.

A čo opaľovanie počas tehotenstva? Určite sa nemusíte báť chodiť na slniečko, ale čomu by ste sa mali vyhnúť, je cielené chytanie bronzu na pláži a pod. Pokožka mamičiek v očakávaní je totiž citlivejšia a ľahšie sa na nej tvorí pigmentové škvrny. Pri prehriatí organizmu vplyvom infračerveného žiarenia sa tiež môžu zhoršovať opuchy, zatiaľ čo UV žiarenie znižuje hladinu kyseliny listovej. A tá je pre bábätko, najmä v prvom trimestri, úplne kľúčová.

UV filtre: sú škodlivé, alebo nie?

Kozmetika s SPF sa vzhľadom na svoju povahu používa na takmer celú pokožku tela. Zatiaľ čo minerálne UV filtre bez nanočastíc sú preukázateľne neškodné, pri chemických UV filtroch môže nastať problém. Prenikajú totiž cez pokožku ďalej do celého organizmu, kde sa akumulujú. Na túto tematiku zatiaľ nebolo vykonané dostatok štúdií, aby sme mohli robiť jasné závery. Už teraz ale mnohé z nich ukazujú na potenciálne negatívne účinky chemických UV filtrov. Tie bývajú dávané do súvislosti s neurotoxicitou, hormonálnymi zmenami v organizmus, či dokonca so vznikom rakoviny. A že sa u vás objavila alergická reakcia na krém s SPF? Na vine môžu byť okrem konzervačných látok či parfumácie práve chemické UV filtre.

Na čo počas opaľovania dbať

O tom, ako vybrať vhodnú kozmetiku na opaľovanie, ktorý stupeň SPF zvoliť a ako krém správne nanášať, sa dočítate v tomto staršom článku. Iba aplikovať krém na pokožku ale nestačí. Pokiaľ sa chcete opaľovať bezpečne, mali by ste dbať aj na pár pravidiel. Vyhýbajte sa pobytu na slnku medzi 11. a 15. hodinou, kedy je žiarenie najsilnejšie. A nepreháňajte to ani s dobou, ktorú opaľovaním strávite – bohato stačí 4 hodiny denne. Nezabúdajte si tiež robiť pravidelné prestávky, aby ste eliminovali riziko spálenia, a dopĺňajte tekutiny (minimálne 2,5 litra vody denne). Po príchode domov potom použite vhodnú starostlivosť po opaľovaní. Výborný je třeba superhyratačný telový krém Apinfiore Apisol. Pokožku bohato vyživuje, hydratuje a zbavuje ju prejavov podráždenia.

Opaľovanie pri mori vs. na horách

Keď sa balíte na dovolenku k moru, výbava je celkom jasná – plavky, podložka na opaľovanie, okuliare a opaľovací krém. Ten by mal mať vyšší SPF, ideálne medzi 30 a 50. V prvých dňoch a najmä ak ste svetlý fototyp, tj. bez použitia krému sa rýchlo spálite, voľte určite SPF 50. Na tvár je skvelý například pleťový roll-on fluid DomosOlea Toscana. Má príjemne ľahkú textúru, takže sa rýchlo vstrebáva, je odolný voči vode a nelepí.

Opaľovací krém by ste si so sebou ale mali pribaliť aj na hory. S každými 300 metrami totiž stúpa intenzita UV žiarenia o 4%, takže sú tu slnečné lúče o dosť silnejšie. Ak sa chystáte na Šumavu či do Krkonôš, vystačíte si s SPF 30, ale napríklad do Álp už je vhodnejšie pribaliť krém s SPF 50. Ak máte veľmi citlivú pleť, zvoľte prírodný fluid pre deti SPF 50+ DomusOlea Toscana. Je mimoriadne šetrný a pokožku nielen chráni, ale súčasne aj upokojuje. Je obzvlášť vhodný aj pre novonarodené deti a dojčatá.