Ako sa starať o suchú, šupinatú pokožku hlavy
13/03/2024Starostlivosť o vlasovú pokožku rozhodne nepodceňuje. Iba v prípade, že je zdravá, môžu z nej vyrastať zdravé, silné vlasy. Základom by mal byť kvalitný, ideálne bezsulfátový šampón. A na čo ďalšie sa ešte zamerať, aby bola pokožka hlavy v dobrej kondícii?
Prečo pokožka svrbí a pne
Je to celkom jednoduché. Akonáhle sa naruší prirodzená produkcia mazu a optimálna hydratácia, pokožka sa stáva suchou. Čo okrem jej olupovania poznáte aj podľa začervenania alebo pocitov svrbenia, štiepania a pod. Vplyv na to môžu mať nielen vnútorné, ale aj rôzne vonkajšie faktory. Z vnútorných faktorov, ktoré sa na vysušení pokožky podieľajú, môžeme menovať napríklad alergie, stres či prirodzené starnutie. K tým vonkajším, ktoré môžu stáť za vysušením vlasovej pokožky, zase patrí fénovanie horúcim vzduchom, farba na vlasy alebo výkyvy vonkajšej teploty.
Pozor na sulfáty či alkohol
Pokožke hlavy nerobia dobre zvyšky stylingových produktov, preto ich každý večer nezabudnite dôkladne vykefovať. Strážte si ale aj zloženie všetkej vlasovej kozmetiky, ktorú používate. Niektoré zložky, ktoré obsahujú tak drogérkové, ako aj profesionálne šampóny na vlasy – napríklad alkohol či sulfáty (SLS, SLES, SCS) – totiž pokožku síce zbavujú mazu, ale súčasne ju dráždia a vysušujú. Stávkou na istotu je prírodná kozmetika, ktorá namiesto bežne používaných sulfátov obsahuje šetrné tenzidy ako Sodium Lauroyl Glutamate alebo Cocamidopropyl Betaine.
Základom je správne umývanie
Suchá, podráždená pokožka potrebuje vyčistiť, upokojiť a celkovo posilniť. Zvoľte jemný šampón, ktorý podporuje regeneráciu kožných buniek. Vlasy neoplachujte horúcou, ale teplou vodou, v ideálnom prípade ich nechajte preschnúť voľne na vzduchu a snažte sa ich umývať maximálne každý deň. Klasický pánsky šampón proti lupinám však nemusí byť tým najlepším riešením – dosť často pokožku hlavy odmasťuje, čím ju zanecháva ešte suchšiu. Skvelý je naopak šampón s aloe vera, panthenolom či glycerínom, čo sú aktívne látky, ktoré v pokožke zadržujú vlhkosť.
Vyskúšajte napríklad micelárny šampón DomusOlea Toscana, ktoré je špeciálne určený na šupinatú pokožku hlavy. Hydratuje ju, upokojuje a navracia do rovnováhy vďaka exkluzívnym fytokomplexom z listov olivovníka či ryžovým proteínom. Výborný je ale aj hydratačný a ochranný šampón od značky Apinfiore. Má mimoriadne šetrnú receptúru vhodnú aj pre deti ao vlasovú pokožku sa stará vďaka prítomnosti medu a harmančeka, ktoré mu zároveň dodávajú príjemnú vôňu.
Poriadna dávka hydratácie
Za suchou pokožkou veľmi často stojí nedostatočná hydratácia. A nehovoríme teraz len o pitnom režime. Vyskúšajte rôzne ošetrujúce kúry, ktoré sú vhodné na každodenné použitie a dodávajú pokožke vlhkosť. Napríklad balzamická emulzia od Apinfiore obsahuje glycerínové výťažky z rozmarínu alebo peľu, ktoré pokožku zároveň regenerujú. Dobrú službu vám ale urobí aj vyživujúce sérum na šupinatú pokožku hlavy DomusOlea Toscana s hydratačnými molekulami. Poskytuje okamžitú úľavu od svrbenia aj ďalších prejavov podráždenia a navracia pokožke prirodzenú rovnováhu.
Pomôžu aj babské rady
Veľmi rýchlo dokáže pokožku hlavy upokojiť obyčajný jablčný ocot. Jednu až dve polievkové lyžice pridajte do hrnčeka vlažnej vody a tú následne použite ako záverečný oplach pokožky po použití šampónu. Okrem octu sa našim babičkám osvedčil aj hustý biely jogurt. Po umytí ho vmasírujte do umytej pokožky, nechajte 45 minút pôsobiť a potom starostlivo vymyte vlažnou vodou. A do tretice všetkého dobrého tu máme olejovú masáž, na ktorú je vhodný mandľový, olivový či kokosový olej. V malom množstve ho vmasíruje do pokožky hlavy, zabaľte do fólie a nechajte pôsobiť po dobu 30 minút. Potom vlasy dôkladne umyte šampónom, aby nezostali mastné.