Ako na pigmentové škvrny
14/02/2024Drobné fliačky, ktoré majú tmavší odtieň ako pleť, sú veľmi častým kozmetickým problémom. Objavovať sa môžu kdekoľvek po tele, ale najviac nás väčšinou trápia tie, ktoré sa vyskytujú na tvári. Ako vlastne vznikajú? A pomôže vám na ne aj niečo iné ako bieliaci krém na pigmentové škvrny?
Prečo vôbec vzniká hyperpigmentácia
Pigmentové škvrny trápia častejšie ženy ako mužov. Vznikajú v dôsledku hyperpigmentácie, teda zvýšenej produkcie kožného farbiva alebo melanínu. Zafarbené pritom môžu byť rôzne – od svetlo hnedej až po čiernu. A aké sú dôvody toho, že sa v pokožke tvorí viac pigmentu? Príčin môže byť celý rad, ale najčastejšie je to expozícia slnečnému žiareniu, hormonálne vplyvy, ako je napríklad tehotenstvo, alebo genetická predispozícia.
Aké sú druhy pigmentových škvŕn
Tmavé klíčky sa rady objavujú predovšetkým na tvári, v dekolte alebo na chrbtoch rúk. Od materských znamienok ich poznáte podľa toho, že nevystupujú nad povrch pokožky a majú jasne ohraničené okraje. A aké sú najznámejšie druhy hyperpigmentácie?
- pehy – tieto drobné škvrny bývajú dedičné, ale ich výskyt sa môže zvýšiť, ak sa človek vystavuje slnku bez použitia krému s SPF
- slnečné škvrny – ako je zrejmé už zo samotného názvu, tieto fliačky vznikajú ako následok slnenia
- starecké alebo tiež pečeňové škvrny – objavujú sa s vekom, a to najčastejšie na tvári alebo na chrbtoch rúk
- pozápalová hyperpigmetácia – vzniká na pokožke ako dôsledok akné, pooperačných jaziev alebo napríklad popálenín
- melazma – jedná sa o symetrickú pigmentáciu, najčastejšie na tvári, za ktorej vznikom stoja hormonálne zmeny alebo užívanie hormonálnej substitúcie
Základom je každodenná beauty rutina
Ešte predtým, než sa vrhnete na ošetrenie hyperpigmentácie, nezabudnite pleť starostlivo vyčistiť a celkovo opečovať. Prvým krokom je ako vždy odlíčenie, či už pomocou mlieka, alebo napríklad čistiaceho gélu. Potom pleť dočistite pomocou tonika, ktoré zároveň podporí vstrebávanie aktívnych látok z ďalších produktov. A teraz už môžete naniesť krém či sérum určené na pigmentové škvrny na tvári aj inde po tele.
Pomôžu hlavne špeciálne produkty
V boji proti pigmentovým škvrnám sa používajú aktívne látky ako kyselina azelaová, vitamín C, retinol alebo tiamidol, ale aj rôzne extrakty z rastlín. Počas intenzívnej kúry používajte produkty s obsahom týchto látok na dennej báze, a síce po dobu 3 mesiacov. Vyskúšajte napríklad koncentrát pre žiarivý vzhľad pleti od Retreatment Botanics. Funguje na podobnej báze ako AHA cleanser, urýchľuje obnovu kožných buniek a viditeľne redukuje tmavé škvrny.
Od tej istej značky potom výborne funguje aj Kakadu rozjasňujúce sérum, ktorý obsahuje vitamín C. Používa sa ráno a večer ako prvý krok po čistení a pred aplikáciou ďalších produktov sa necháva pôsobiť 1–2 minúty. Jeho vstrebávanie navyše podporí guasha, ktorá už sama o sebe pomáha bojovať proti rôznym pleťovým neduhom. A do tretice všetkého dobrého tu máme Anti-age sérum na rozjasnenie pigmentovej pleti od Domus Olea Toscana. Kombinuje špecifické fytokomplexy a čisté molekuly, o ktorých je známe, že spoločnými silami bojujú proti zafarbeniu pleti.
Moringový olej na pigmentové škvrny
Za studena lisované rastlinné oleje ponúkajú pleti celý rad benefitov. Konkrétne moringový olej pomáha zmierniť pigmentové škvrny, upokojovať podráždenú pleť alebo redukovať výskyt akné. Spolu s vitamínom C, ktorý je taktiež výborným bojovníkom proti hyperpigmentácii, ho kombinuje Ultra rozjasňujúce olejové sérum Yage Lumen Magic. Sérum stačí aplikovať na vyčistenú pleť a jemnými krúživými pohybmi vmasírovať.
Ako hyperpigmentácii predchádzať
Ak chcete znížiť riziko toho, že sa na vašej pokožke tmavé fliačky vôbec objavia, stačí dodržiavať pár jednoduchých zásad. V prvom rade dôsledne používajte krémy s SPF proti UVB aj UVA žiareniu, prípadne sa počas pobytu na slnko chráňte vhodným odevom, slnečnými okuliarmi a pokrývkou hlavy. Vyhýbajte sa soláriám a dbajte na pestrý, vyvážený jedálniček, aby ste svojmu telu zaistili dostatok vitamínov a antioxidantov, ktoré podporujú zdravie pokožky.