Ako správne používať pleťový olej
13/01/2024Už ste niekedy skúšali pleťový olej, ale rýchlo ste nadobudli dojem, že to nie je nič pre vás? Že je po ňom vaša pleť nepríjemne mastná a zaťažená? Chyba s najväčšou pravdepodobnosťou nie je v samotnom oleji, ale v tom, že ho používate nevhodným spôsobom. Ako teda oleje správne používať, aby ste z nich vyťažili maximum?
Najčastejšie chyby
Aké sú najčastejšie chyby pri používaní pleťových olejov? Problém je väčšinou najmä v tom, že si vyberáme oleje, ktoré nie sú vhodné pre náš typ pleti. Zatiaľ čo suchá pleť znesie hutnejší olej, ktorý podporí tvorbu prirodzeného mazu, mastná pleť potrebuje ľahšie textúry.
Ďalší kameň úrazu býva v tom, že olej nanášame v príliš veľkom množstve. To vedie nielen k tomu, že je pleť nepekne mastná, ale aj k upchávaniu pórov a následnej tvorbe vyrážok. A posledným veľmi častým nešvárom je nesprávna aplikácia. Olej by ste nikdy nemali nanášať na suchú pleť a zároveň by ste tvár nemali drieť, aby sa pleť zbytočne nepodráždila.
Ktoré oleje vyskúšať
Aby ste z olejovej starostlivosti získali čo najviac benefitov, treba prihliadnuť na to, aký máte typ pleti. Olejov dnes existuje nepreberné množstvo, takže uvádzame len pár príkladov, ktoré môžete vyskúšať:
- Mandľový olejlisovaný za studena – je vhodný aj pre tú najcitlivejšiu pleť. Má vyživujúce účinky, regeneruje pleť a predchádza jej podráždeniu.
- Arganový olej– pôsobí ako elixír na zrelú pleť. Vyživuje ju, navracia jej pružnosť a pomáha vyhladzovať vrásky, ale rovnako tak znižuje nadbytočnú tvorbu mazu. Vo veľkom množstve ho obsahuje napríklad obnovujúce sérum Retreatment BOTANICS.
- Kaméliový olej– niekedy sa označuje aj ako Tsubaki olej. Je známy pre svoje antioxidačné a ochranné účinky, intenzívne regeneruje pleť a tonizuje ju.
- Svetlicový olej– hodí sa hlavne na suchú či podráždenú pleť. Nielenže ju upokojuje a regeneruje, ale aj ju zanecháva na dotyk mäkkú. Ako základ ho obsahuje napr. rozjasňujúci olej Maremma.
- Borákový olej– vďaka ľahkej konzistencii sa rýchlo vstrebáva, takže je vhodný pre mastnú a problematickú pleť. Má zmäkčujúce a vyhladzujúce účinky, zabraňuje rozvoju podráždenia a podporuje obnovu kožných buniek.
- Brokolicový olej– je vhodný pre všetky typy pleti. Výborne sa vstrebáva, nezanecháva mastný film a udržuje pleť vláčnu av komforte. Nájdete ho napríklad v Superfood pleťovom oleji PROVERB.
Ako olej správne aplikovať
V prvom rade si pripomeňme, že olej nerovná sa pleťový krém. Sám o sebe totiž neobsahuje vodu, takže pleť nehydratuje. Preto je potrebné najskôr použiť kvetovú vodu (hydrolát), hydratačné sérum alebo napríklad hydratačný toner PROVERB s kyselinou hyalurónovou. Akonáhle bude pleť navlhčená, môžete aplikovať pár kvapôčok oleja, obvykle stačí max. 3–4 na celú tvár. Rovnomerne ho rozotrite od stredu tváre smerom von a jemne vklepte.
Chcete svoju pravidelnú beauty rutinu pozdvihnúť o triedu vyššie? Potom by vám v kúpeľni nemala chýbať guasha. Tento masážny kameň na tvár sa vyrába z prírodných drahokamov ako je ametyst, krištáľ alebo ruženín. Medzi jeho hlavné benefity patrí to, že podporuje krvný obeh, pomáha zmierňovať vrásky alebo kruhy pod očami a dodáva pleti vitalitu.
Malý tip: Ak budete pleťové oleje používať ráno, počkajte aspoň 10 minút, než sa začnete líčiť. Olej totiž potrebuje trochu času, než sa úplne vsiakne, takže by vám make-up mohol zle priľnúť.
Čistenie pleti olejom
Oil cleansing metód sa do slovenčiny prekladá ako olejové čistenie pleti. Je to skvelý spôsob, ako pleť vyčistiť skutočne do hĺbky, podporiť jej regeneráciu a vyrovnať produkciu mazu. Stačí na tvár naniesť trochu oleja a krúživými pohybmi ho premasírovať. V závere pleť očistite žinkou namočenou v teplej vode. Báječný je k tomu anti-age čistiaci olej PROVERB, ktorý navyše funguje hneď ako 4 v 1. Okrem čistenia pleti ho môžete použiť na holenie, na fúzy alebo miesto telového mlieka.
Skladovanie pleťových olejov
Aby vám olej vydržal čo najdlhšie, je potrebné ho vhodne skladovať. Nikdy nesiahajte dovnútra fľaštičky a po každom použití ju starostlivo uzavrite. V ideálnom prípade potom olej uložte na chladné miesto (pokojne do chladničky) av žiadnom prípade ho nevystavujte priamemu slnku. Keď všetko dodržíte, mal by vám olej bez problémov vydržať minimálne 12 mesiacov – záleží však na konkrétnej šarži a dátume spotreby. Žlklý olej, ktorý poznáte podľa nepríjemného pachu, radšej už ďalej nepoužívajte.