Prečo sa vyhnúť sulfátom
23/08/2024Sulfáty SLS a SLES sa v konvenčnej kozmetike používajú asi najčastejšie. Tvoria síce bohatú penu, ale ani zďaleka nie sú „sväté“. Prečo je lepšie sa im v produktoch vyhýbať? A aké sú ich šetrné alternatívy?
Čo sú to vôbec tenzidy
Nebudeme zabiehať do zložitých chemických podrobností, ale vysvetlíme si to čo najjednoduchšie. Tenzidy, alebo aj detergenty, sú povrchovo aktívne látky, ktoré môžu byť vyrobené ako z prírodných olejov a tukov, tak z ropných surovín. Ich úloha je potom jednoduchá – rozpúšťať a odvádzať nielen mastnotu, ale aj ďalšie nečistoty. Obsahuje ich preto nejeden šampón, zubná pasta alebo farebná pena do kúpeľa, ale aj čistiace a pracie prostriedky.
Problém menom sulfáty
Nie všetky tenzidy sú zlé. Avšak mnohé z nich môžu byť nielen zložito odbúrateľné, ale aj silne dráždivé pre našu pokožku. Z tohto dôvodu sú veľmi nevhodné ako pre deti, tak aj pre každého s jemnou, citlivou pokožkou. Medzi najznámejšie a hojne používané sulfáty patrí Sodium lauryl sulfate (SLS) a Sodium laureth sulfate (SLES). Problematický je aj Sodium coco sulfate, ktorý síce pochádza z kokosového oleja, ale vyrába s rovnakou cestou ako SLS a SLES.
Sulfáty síce vytvárajú peknú bohatú penu, ale súčasne pokožku nadmerne odmasťujú a narúšajú jej prirodzený hydolipidový film. Medzi ich ďalšie negatívne účinky patrí to, že:
- veľmi vysušujú pokožku (pripravujú ju o hydratácii)
- môžu spôsobovať vznik šupiniek, poťažmo lupín
- dráždi pokožku, čo môže viesť k svrbeniu a pod.
- sú veľmi nevhodné pre citlivú pokožku
- u niekoho spôsobujú/zhoršujú alergie či ekzémy
- vysušujú vlasy a môžu oslabovať ich korienky
- najmä SLS môže spôsobiť upchávanie pórov
- v zubných pastách často spôsobujú afty
- keď sa dostanú do očí, tak ich dráždia
Čím nahradiť bežný sprchový gél
Pokiaľ sa chcete sulfátom úplne vyhnúť, voľte namiesto klasického sprchového gélu napríklad prírodné mydlo z kokosového oleja. Výborné je ďalej tekuté Telové mydlo Proverb, ktoré je nielen veľmi šetrné, ale zároveň hydratuje pokožku a zanecháva ju jemnú a pružnú. A skvelým produktom, ktorý vám poslúži aj akopena na holenie pre ženy aj pre mužov, je Zamatová telová pena Maremma Officinalis. Má textúru ľahkú ako obláčik, šetrne čistí aj tú najjemnejšiu pokožku, už upokojuje, zvláčňuje a regeneruje.
Keď si budete kupovať nový sprchový gél (alebo aj vlasový šampón), oplatí sa strážiť si zloženie. Veľa produktov, ktoré sa tvária ako prírodné, totiž dosť často obsahuje napríklad spomínaný Sodicum coco sulfate. Medzi šetrné alternatívy sulfátov okrem iného patria:
- Cocamidopropyl Betaine
- Sodium Lauryl Sulfoacetate
- Sodium Cocoyl Isethionate
- Disodium Cocoyl Glutamate
- Decyl Glucoside
Chce to aj bezsulfátový šampón
Šampóny plné sulfátov vysušujú pokožku hlavy a môžu viesť nielen k vzniku lupín, ale aj zvýšenému vypadávaniu vlasov. Voľte preto prírodné alternatívy so šetrnými tenzidmi. Priamo pre citlivú pokožku je určený micelárny šampón DomusOlea Toscana. Hodí sa na časté umývanie, vlasy čistí veľmi jemne, ale účinne a súčasne ich vyživuje. A ak hľadáte hair volume šampón, skúste tento Hydra Style od tej istej značky. Očarí vás sviežou vôňou tropického ovocia, vlasy celkovo posilnia a dodá im prirodzený objem.
A čo napríklad zubná pasta?
Zubné pasty plné sulfátov môžu nielen vysušovať sliznicu úst, ale u citlivejších jedincov tiež spôsobovať afty. Nájsť vyhovujúce prírodnú alternatívu môže byť trochu oriešok, pretože veľa z nich málo pení. Nijako im to však neuberá na účinnosti, takže je to skôr len o zvyku. Niekto namiesto pasty dokonca používa len obyčajný kokosový olej. Ten vďaka látkam, ako je kyselina laurová, potláča rast baktérií v ústnej dutine. Je nám však jasné, že napríklad vaša ratolesti táto alternatíva asi príliš nenadchne – pre nich je vhodná skôr bio zubná pasta pre deti.